• تاریخ: ۱۴۰۰-۰۲-۱۳
  • شناسه مطلب: 2828

شب های قدر را قدر بدانیم

بي‌ترديد شب قدر از شب‌هاي با عظمت و با اهميت سال است و سبب فضيلت اين شب بر ساير شب‌ها به اعتبار اموري است که در اين شب محقق مي‌شود.  امام صادق عليه السلام فرمودند: «از کتاب خدا استنباط مي‌شود که شماره‌ ماه‌هاي سال نزد خد ...

images

بي‌ترديد شب قدر از شب‌هاي با عظمت و با اهميت سال است و سبب فضيلت اين شب بر ساير شب‌ها به اعتبار اموري است که در اين شب محقق مي‌شود.  امام صادق عليه السلام فرمودند: «از کتاب خدا استنباط مي‌شود که شماره‌ ماه‌هاي سال نزد خداوند دوازده ماه است و سرآمد ماه‌ها ماه رمضان است و قلب ماه رمضان ليلة القدر است». در بيان اهميت و فضيلت شب قدر همين بس که خداوند تمامي آيات سوره قدر و آيات سوم تا پنجم سوره دخان را در اهميت آن شب نازل کرده است و خطاب به پيامبر اکرم صل الله عليه و آله فرموده است: «وَمَا أَدْرَاكَ مَا لَيْلَةُ الْقَدْرِ» بعد از آن بلافاصله به عظمت و بزرگي آن اشاره کرده و مي‌فرمايد: «لَيْلَةُ الْقَدْرِ خَيْرٌ مِّنْ أَلْفِ شَهْرٍ»[۱].

نقش انسان در مقدّرات شب قدر به چند علت درخور طرح است. حالات و دريافت‌هاي شخصي کساني که اهل دعا و راز و نياز در شب قدر هستند نقش خونين را در شب قدر به شايستگي دريافته‌اند. گاهي اين حالات آن چنان ژرف و تأثير گذار است که تا شب قدر آينده و حتي تا آخر عمر در همه افکار، اخلاق، کردار و رفتار آنها رخنه کرده و آنان را در يک خط سير معنوي قرار داده است. به خوبي مي‌توان فهميد که مبنا و اساس عمل صالح خود بنده است. هنگامي که يک عمل صالح معمولي با زماني پر برکت و مقدس همراه گردد و از ارزش چند برابر برخوردار مي‌شود و گاه همراه شدن يک عمل صالح با ولايت و اعتقاد و اقامت مي‌تواند انسان را به اوج شرافت برساند. پس راز سعادتمند شدن انسان در شب قدر عمل اختياري است که باعنايت خداوند برکت مي‌يابد و چند برابر مي‌شود.azmezohoor (93)

حال وظيفه اهل ايمان در شب قدر چيست؟ شبي که بهترين فرصت براي تزکيه نفس و رسيدن به تقوا فراهم است؛ بايد از لحظه لحظه اين ماه بهره گرفت و از روزها و شب‌هايش سود برد. بايد قدر شب‌هاي قدر را دانست «بخشنده مهربان منتظر است تا مناجات بخشش خواهان را بشنود و به اجابت برساند.»

در تأييد وظيفه اهل ايمان در شب قدر به اين حديث زيبا توجه نماييد. حضرت موسي عليه السلام به پيشگاه الهي عرض مي‌کند: «الهي اريد قربک قال! قربي لمن استيقظ ليلة القدر؛ خداوندا مي‌خواهم، به تو نزديک شوم، فرمود: قرب من از آن کسي است که شب قدر بيدار بماند.

قال: الهي اريد رحمتک، قال: رحمتي لمن رحم المساکين ليلة القدر؛ عرض کرد: خداوندا رحمتت را مي‌خواهم، فرمود: رحمتم از آن کسي است که در شب قدر به مسکينان رحمت کند.

قال اريدالجواز علي الصراط قال: ذلک لمن تصدق بصرقة في ليلة القدر، عرض کرد خداوندا جواز گذشتن از صراط را از تو مي‌خواهم، فرمود: آن متعلق به کسي است که در شب قدر صدقه‌اي بدهد.

قال: الهي اريد من اشجار الجنة و ثمارها. قال: ذلک لمن سج تسبيحه في ليلة القدر؛ عرض کرد: خداوندا از درختان بهشت و ازميوه‌هايش مي‌خواهم، فرمود: آنها از آن کسي است که در شب قدر تسبيح گويد.

قال: الهي اريد النجاة من النار. قال: ذلک لمن استغفر في ليلة القدر

عرض کرد خداوندا رهايي از جهنم را مي‌خواهم. فرمود: آن از آن کسي است که در شب قدر استغفار کند.

قال: الهي اريد رضاک، قال: رضاي لمن صلي رلتکين في ليلة القدر؛[۲] عرض کرد: خداوندا خشنودي تو را مي‌خواهم. فرمود: خشنودي من از آن کسي است که در شب قدر دو رکعت نماز بگذارد.

images4

                                             

   روابط عمومی سازمان مدیریت حمل و نقل شهرداری میانه