• تاریخ: ۱۳۹۸-۰۶-۱۶
  • شناسه مطلب: 2912

ایام شهادت مولای عشق، سیدالشهداء، حضرت امام حسین (ع) و یاران باوفایش تسلیت باد

باز این چه شورش است که در خلقِ عالم است باز این چه نوحه و چه عزا و چه ماتم است عالم همه قطره و دریاست حسین ، خوبان همه بنده و مولاست حسین ، ترسم که شفاعت کند از قاتل خویش ، از بس که کَرَم دارد و آقاست حسین حماسه‌ی عاشورا ...

باز این چه شورش است که در خلقِ عالم است

باز این چه نوحه و چه عزا و چه ماتم است

عالم همه قطره و دریاست حسین ، خوبان همه بنده و مولاست حسین ، ترسم که شفاعت کند از قاتل خویش ، از بس که کَرَم دارد و آقاست حسینind4ex

حماسه‌ی عاشورا شورانگیز‌ترین حماسه‌ی تاریخ بشری است که نیرومندترین احساسات میلیون‌ها انسان را برانگیخته و از مرزهای جغرافیایی و اعتقادی نیز در گذشته است. ارزش و اعتبار و عظمت شخصیت والای امام حسین‌(ع) و نهضت آن بزرگوار امروز همه را تحت تأثیر قرار داده، به‌طوری که نه تنها دوستان و پیروانش، بلکه بیگانگان هم در مقابل نام باشکوه و خواستنی او سر تعظیم فرود می‌آورند و قیام مقدس کربلا را با احترام و تکریم یاد می‌‌کنند.

محرم و عاشورا از نگاه حضرت امام خمینی(ره):

یکی از نقاط برجسته‌ی زندگانی امام خمینی(ره)، عشق والای او نسبت به اهل بیت عصمت و طهارت(ع)، به ویژه ساحت مطهر حضرت سیدالشهدا(ع) بود. عاشورا و کربلا در نگاه امام جایگاه ویژه‌ای دارد و امام نظرگاه بلندی به عاشورا افکنده و آن را دست‌مایه‌ی سترگی برای آفرینش انقلاب اسلامی یافته و از آن الهام گرفته است. امام خمینی(ره) قیام خود را برگرفته از قیام سیدالشهدا معرفی می‌کند و به آن افتخار می‌کند.

امام خمینی(ره) می‌فرمایند: «محرم ماهى است که عدالت در مقابل ظلم و حق در مقابل باطل قیام کرده و به اثبات رسانده است که در طول تاریخ، همیشه حق بر باطل پیروز شده است.»

«ماه محرم و صفر، ماه بركات اسلامى است و ماه زنده ‏ماندن اسلام است. ما هر چه داريم، از اين محرم است و از اين مجالس. مجالس تبليغ ما هم از محرم است، از اين شهادت سيدالشهدا(ع) است. محرم و صفر است كه اسلام را نگه داشته است، فداكارى سيدالشهدا(ع) است كه اسلام را براى ما زنده نگه داشته است. ماه محرم و صفر را بايد به ذكر مصائب اهل بيت(ع) زنده نگه‏داريم كه با ذكر مصائب اهل بيت(ع)، اين مذهب تا حالا زنده مانده است.»

مقام معظم رهبری «مدظله‌العالی» نیز در خصوص اهمیت محرم و عاشورا می‌فرمایند:ima5ges

«در مورد مسئله‌ی محرم و عاشورا، باید بگویم که روح نهضت ما و جهت‌گیری کلی و پشتوانه‌ی پیروزی آن، همین توجه به حضرت ابی عبدالله(ع) و مسایل مربوط به عاشورا بود.»

«آن‌چه که نهضت ما را جهت می‌داد و امروز هم باید بدهد، دقیقاً همان چیزی است که حسین بن علی(ع) در راه آن قیام کرد. ما امروز، برای شهدای خود که در جبهه‌های گوناگون و در راه این نظام و حفظ آن، به شهادت می‌رسند، با معرفت عزاداری می‌کنیم. آن شهید و جوانی که یا در جنگ تحمیلی و یا در برخورد با انواع و اقسام دشمنان و منافقان و کفار به شهادت رسیده، هیچ شبهه‌ای برای مردم ما وجود ندارد که این شهید، شهید راه همین نظام است و برای نگه‌داشتن و محکم کردن ستون‌های همین نظام و انقلاب، به شهادت رسیده است.»

«اگر در جامعه‌ی ما، عشق به امام حسین(ع) و یاد او و ذکر مصایب و حوادث عاشورا معمول و رایج نبود، معلوم نبود که نهضت با این فاصله‌ی زمانی و با این کیفیتی که پیروز شد، به پیروزی می‌رسید.»

ای شاه بیکفن همه عالم فدای تو
عالم فدای اصغر شیرین لقای تو
ای خاک سرخ مقتل تو عشق سبزخیز
باران خون نشسته به ابر هوای تو
ما را چه حاجتیست به عطار روزگار
دنیای ما پر است ز عطر عبای تو
حورای عرش مست غبار تنت شوند
آن دم که یک تکان بخورد بوریای تو
فرعونیان علقمه انگار غافلند
نهرین را به خیمه کشاند عصای تو!
ما از کتاب و مدرسه چیزی ندیده ایم
تحصیل علم را چه سنم با گدای تو!
ما در کلاس قتلگهت مجتهد شدیم
دارالفنون عشق بود کربلای تو
استاد درس عشقمان علامه زینب است
آن مرجعی که حکم دهد بر عزای تو
آری مراد و مرشد خونین دلان عشق
باشد عقیله خواهر خونین قبای تو
عشاق بی خیال بهشت خدا شدند
تا که شدند زائر صحن و سرای تو
ای کعبه ی ترک ترک قبله ی دلم
باید نماز عشق بخوانم برای تو
نیت حسین و حمد حسین سوره ام حسین
ذکر رکوع حسین و سجودم به پای تو
جام قنوت پر کنم از کوثر لبت
پر میکشم به سمت خدا با دعای تو
تا که شهادتین و سلامم به سر رسید
از عرش می پرم حرم باصفای تو
من که در این نماز ندیدم به جز حسین
ای بنده خدا ، که بود بس خدای تو؟!
من کیستم که ناله کنم در غمت چو نی
نوح نبی ست نوحه گر نینوای تو
بی شک رباب هم به وداعت چنین سرود
ای شاه بیکفن همه عالم فدای تو …

شعر از استاد علیرضا اسفندیاری

 images

 روابط عمومی سازمان مدیریت حمل و نقل شهرداری میانه